×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Tuesday, 11 August , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
رشد ۳۲۶ درصدی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورسی

پول و تجارت ، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به وضعیت ۳۰ شرکت بزرگ بورس تهران از اول فروردین ۱۳۹۹ تا پایان روز ۲۱ تیرماه پرداخته و نوشته است: ارزش بازار ۳۰ شرکت بزرگ بورس اوراق بهادار تهران در تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۴۰۷۷ هزارمیلیارد تومان بوده که مجموع سهم این شرکت‌ها از کل ارزش بازار همه شرکت‌های بورس در همین روز، حدود ۶۰ درصد است.

طی ۱۱۳ روز نخست سال ۱۳۹۹، تعداد هفت شرکت شامل؛ پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، گسترش نفت و گاز پارسیان، شرکت ملی صنایع مس ایران، صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگی کشور، شرکت فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت تهران، بازدهی بیش از ۳۲۶ درصدی (میانگین ۳۰ شرکت بزرگ) را کسب کردند.

بالاترین بازدهی در این بازه متعلق به شرکت پالایش نفت اصفهان با رقم ۴۹۵ درصد و کمترین متعلق به ایران خودرو با رقم منفی ۵۲ درصد است. از میان ۳۰ شرکت بزرگ بورسی در تاریخ مذکور، سهام شناور ۲۱ شرکت کمتر از ۲۰ درصد است. بیشترین سهم سهام شناور در میان این شرکت‌ها، مربوط به بانک پاسارگاد با سهم شناور ۳۹ درصدی و شرکت ملی صنایع مس ایران با سهم شناوری ۳۳ درصد است.

در بین ۳۰ شرکت بزرگ بورسی، نام دو بانک ملت و پاسارگاد هم به چشم می‌خورد. قیمت هر سهم بانک ملت که در پایان سال ۹۸ برابر با ۸۱۷۷ ریال بود، در پایان روز ۲۰ تیرماه به ۲۵۴۸۰ ریال افزایش یافته و بازدهی ۲۱۲ درصدی را به ثبت رسانده است. درصد شناور سهام بانک ملت طی این دوره ۲۷ درصد اعلام شده است. ارزش بازار بانک ملت طی این دوره برابر با ۱۲۹.۰ هزار میلیارد تومان بوده و سهمی ۳.۲ درصدی از ارزش بازار ۳۰ شرکت بزرگ بورسی داشته است.

از سوی دیگر قیمت هر سهم بانک پاسارگاد نیز طی دوره مورد بررسی با ۳۱۸ درصد افزایش از ۳۴۸۴ ریال در پایان ۹۸ به ۱۴۵۵۰ ریال در پایان روز ۲۱ تیرماه رسیده است. سهم این بانک از ارزش بازار ۳۰ شرکت بزرگ با ۷۴.۰ هزار میلیارد تومان برابر با ۱.۸ درصد بوده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.