×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ مرداد - ۱۳۹۷  
true
true
نا موفق شدن برجام به ضرر ما است

پول و تجارت، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه هیأت نمایندگان اتاق ایران گفت:همواره به نقش بخش خصوصی اعتقاد داشتیم و وزارت امور خارجه در حوزه روابط اقتصادی نقش محدود دارد.

وی افزود: به اهمیت اقتصاد در قدرت ملی واقفم و دلواپسان از من ایراد گرفتند که گفتم که قدرت نظامی به تنهایی باعث پیشرفت نمی‌شود.

طریف ادامه داد: دیپلماسی اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است. و در دوره گذشته مشکلی وجود داشت به نام هزینه بدنامی کار کردن با ایران، امروز این هزینه بدنامی را ترامپ خواهد داد.

وزیر امور خارجه با اشاره به فعالیت های اقتصادی گذشته گفت: این هزینه در آن دوران برای ما گران تمام شد یک مسوول و فعال اقتصادی پیش بینی‌اش به واقعیت تبدیل می‌شود، پس مراقب پیش‌بینی‌هایمان باشیم اگر پیش‌بینی کنیم برجام شکست می خورد حتما شکست می‌خورد.

وی ادامه داد: امروز نه نیاز به خیال بافی داریم، بلکه نیاز به امید داریم و اگر بر اساس عملکرد خود نا امیدى را به دنیا ثابت کنیم نباید انتظار امید آن ها به خودمان داشته باشیم

ظریف گفت: ما به دشواری عادت داریم، دوران دشواری را گذراندیم و جنگ را با بشکه‌ای ۸ دلار مدیریت کردیم آیا نمی توانیم کشور را با نفت ۷۵ دلار اداره کنیم آن هم در شرایطی که اروپا خرید نفت ایران را تضمین کرده است.

وی به اخبار منتشره رویترز اشاره کرد و افزود: خبرگزاری رویترز روزانه ۵٠ خبر دروغ درباره اقتصاد ایران منتشر می‌کند و یکی از کشورهای همسایه هم پول کلانی را در رسانه‌های دنیا خرج می کند که اعلام کند همه شرکت‌ها در حال خروج از ایران هستند.

وی تاکید کرد: با این شرایط پیش بینی مثبت بکنید و نتیجه آن را ببینید. و باید بدانیم هدف استراتژیک آمریکا خروج ایران از برجام است و ما این هدف را می دانیم، البته این بدان معنا نیست که به هیچ وجه از برجام خارج نمی‌شویم. وآمریکا در این هدف منزوی است.

پیشنهاد ظریف برای دور زدن تحریم‌ها

وزیر امور خارجه افزود:در مذاکراتى که با اروپایى ها، چین و هند و سایر کشورها داشتیم به جز رژیم صهیونیستى و سه کشور همسایه جنوبی همه متفق القول اند که برجام باید ادامه داشته باشد.

وی گفت: موتور محرک اقتصاد اکثر کشورهاى اروپایى شرکت هاى کوچک و متوسط است که حتى مى توانند جایگزین شرکت‌هاى بزرگ شوند.

ظریف در خصوص فعالیت توتال اظهار کرد: توتال وقتی در یک کشور کاری انجام می‌دهد فقط کار مدیریت و سرمایه گذارى را انجام مى دهد و بقیه کار را این شرکت‌ها انجام می‌دهند.

وی همچنین گفت: پیشنهاد من این است که کمیته اى در اتاق بازرگانى براى شناسایى شرکت هاى کوچک و متوسط ایرانى که متناظر با شرکت هاى کوچک اروپایى هستند، ایجاد کنیم و از امکانات جدیدی که ایجاد می‌شود استفاده کنیم.

وزیر امورخارجه تاکید کرد: ما مى توانیم برجام را موفق یا نا موفق کنیم اما نا موفق کردن برجام به ضرر ما خواهد بود.

وی با اشاره به وحدت و انسجام ملی افزود: امروز انسجام‌ داخلی از نان شب و ‌هوا مهم‌تر است. دنیا ما را دارای عزت می‌داند چرا ما خودمان با عزت نمی‌دانیم.

طریف در مورد مسایل بانکی و فعالیت های برجام گفت: در مورد مسایل بانکی بخشی از مشکلات با برجام حل شد اما در زمینه شفافیت بنا نبود که برجام کاری بکند. وحل مشکلات بانکی باید با FATF صورت می‌گرفت که متاسفانه درک صحیحی از آن وجود ندارد.

وی افزود: همانطور که در برجام بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبرى پیش رفتیم، مشکلات نظام بانکى و پولشویى را نیز مى توانیم با فرمایشات ایشان حل کرده و پیش ببریم، مشکل FATF را بر اساس نظر مقام معظم رهبری حل خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: موضوع بانکى از طریق بانک هاى یورویى حل خواهد شد. وبهتر است همه چیز را سیاه و سفید نبینیم. موانع در کشور بسیار است اما اعتقاد دارم این موانع قابل حل است. در ایران همه داخل یک کشتى قرار داریم.

وی همچنین گفت: هدف دشمن نظام و رییس جمهور و دولت فعلی نیست، بلکه هدف اصلى ایران و نابودى آن است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true