×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۳۹۷  
true
true
۲۰هزار هکتار از باغات زیتون آلوده‌اند

پول و تجارت ؛ محمدظاهر رجبی با بیان اینکه ۲۰هزار هکتار از باغ های زیتون استان‌های زنجان، قزوین و گیلان آلوده به مگس زیتون هستند، افزود: با توجه به اینکه درختان باغات این استان‌ها به مرحله تشکیل هسته میوه نرسیده‌اند غذای کافی برای ادامه حیات و افزایش بیشتر جمعیت مگس زیتون وجود ندارد اما، باید نسبت به امکان طغیان این آفت در آینده آماده بود.

وی ادامه داد: در تیر ماه رشد میوه زیتون به مرحله‌ای می‌رسد که توسط مگس زیتون مورد حمله قرار می‌گیرد و باید قبل از آن اقدامات پیشگیری انجام شود.

رجبی در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی تا کنون انجام گرفته است، گفت: نشست هماهنگی با مسئولان استان های مورد تهدید برگزار شده و شبکه پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات اطلاعات لازم را به کشاورزان برای همکاری با ماموران این سازمان داده‌اند، همچنین در تمام باغات جمعیت مگس زیتون با دقت رصد می‌شود.

مدیر دفترپیش آگاهی و کنترل عوامل خسارتزا سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: تجهیزات مورد نیاز و سموم مناسب برای مبارزه با این آفت آماده شده است و نگرانی برای احتمال خسارات بالا توسط این آفت در سالجاری وجود ندارد.

رجبی در پایان تاکید کرد: شرایط آب و هوایی برای افزایش جمعیت آفت مگس زیتون مهیاست اما اقدامات انجام گرفته برای پیشگیری از خسارات مناسب است.

آفت مگس زیتون از سال ۸۳ و بر اثر واردات بی‌رویه میوه زیتون از کشورهای همسایه به کشور راه یافته و کانون اصلی پراکنش آن مناطق سه‌گانه زیتون‌خیز کشور در استان‌های فوق و البته کمی هم در استان گلستان است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true