افت ۳ تا ۳۰درصدی بزرگ‌ترین بازارهای خودرو تجاری در اروپا - پول و تجارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۰ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
افت ۳ تا ۳۰درصدی بزرگ‌ترین بازارهای خودرو تجاری در اروپا

پول و تجارت ،بازار خودروهای تجاری اروپا باتوجه به آمارهایی که منتشر شده است، شرایط چندان مطلوبی را تجربه نمی‌کند. این بازار در نخستین ماه از سال ۲۰۲۰ به‌طور کلی با کاهش ۱۱٫۵ درصدی نسبت به ماه مشابه خود در سال پیش از آن مواجه شد. در این میان، تنها بازار اتوبوس‌ها و خودروهای مسافری کمی رضایت‌بخش بوده است و به‌نوعی یک استثنا در این قاره محسوب می‌شود. بازیگران اصلی این بازارها در اروپا چهار کشور اسپانیا، فرانسه، آلمان، و ایتالیا هستند که بیشترین نقش را در رقم‌زدن این کاهش ایفا کرده‌اند. آن‌ها به‌ترتیب با کاهش ۱۹٫۳ درصدی، ۹٫۱ درصدی، ۷٫۶ درصدی و ۲٫۹ درصدی در تقاضای خودروهای تجاری روبه‌رو بوده‌اند و حتی مثبت بودن ثبت اتوبوس هم نتوانست میانگین تقاضا را برای آن‌ها مثبت کند. در ادامه نگاهی به سگمنت‌های مختلف بازار خودروهای تجاری در قاره اروپا خواهیم داشت.

خودروهای تجاری سبک تا ۳٫۵ تن
خودروهای تجاری سبک شامل ون و پیکاپ در نخستین ماه سال جاری میلادی با کاهش ۱۰٫۲ درصدی در ثبت تقاضای خود نسبت ‌به ماه مشابه سال ۲۰۱۹ روبه‌رو شدند. این در حالی است که این بازار در دسامبر سال گذشته با افزایش چشمگیری روبه‌رو بود و نشانگر چشم‌انداز خوبی برای ماه‌های آتی بود. سهم چهار کشور اصلی این بازارها به ترتیب کاهش ۲۰٫۲درصدی برای اسپانیا، افت ۹٫۲درصدی برای فرانسه، افت ۳درصدی برای آلمان و کاهش ۲٫۴درصدی برای ایتالیا بوده است. مقایسه تقاضا برای این بازار در یک سال گذشته نشانگر آن است که بیشترین تقاضا برای این بخش در مارچ سال گذشته به ثبت رسیده و عددی بیش از ۱۶۰هزار دستگاه را نشان می‌داده، این در حالی است که کمترین تقاضا در این بخش نیز با عدد ۱۲۰هزار دستگاهی مربوط به سپتامبر سال ۲۰۱۹ بوده است.

کاهش ۲۱٫۷درصدی تقاضای تجاری‌های سنگین
تقاضا برای خودروهای سنگین ازجمله کامیون و کشنده در بازار اروپا همچنین با کاهش ۲۱٫۷ درصدی در ژانویه سال جاری روبه‌رو بود و هر چهار کشور اصلی نیز در این بخش با افت تقاضا مواجه بوده‌اند؛ آلمان ۲۶درصد، اسپانیا ۱۵٫۹ درصد و فرانسه ۱۴٫۲درصد افت تقاضا در این سگمنت داشته‌اند.
اعداد و ارقام به ثبت‌رسیده برای تقاضای این بخش نشان از آن دارد که آگوست سال ۲۰۱۹ تقاضای خودروهای سنگین در اروپا به کمترین میزان خود طی یک سال اخیر رسیده و رقمی کمتر از ۱۵هزار دستگاه را نشان می‌دهد. این در حالی است که دو ماه پیش از آن یعنی در ژوئن ۲۰۱۹ ثبت تقاضا برای این گروه خودرویی از مرز ۳۵هزار دستگاه نیز گذشته است.

کاهش ۱۹٫۲درصدی تجاری‌های نیمه‌سنگین
خودروهای نیمه‌سنگین تجاری نیز برای هفتمین ماه پیاپی دچار افت تولید شدند که این رقم در ژانویه به ۱۹٫۲درصد رسید و آلمان با کاهش ۲۰٫۵درصدی بیشترین سهم را داشت. این در حالی است که اسپانیا، فرانسه و ایتالیا نیز به ترتیب با افت ۱۴٫۹درصدی، ۱۲٫۴درصدی و ۹٫۳درصدی مواجه شدند. نوسان تقاضا در بازار خودروهای نیمه‌سنگین ازجمله کامیونت‌ها و میدل‌باس‌ها در مقایسه با سایر بازار خودروهای سنگین بیشتر است. در یک سال اخیر اما بیشترین تقاضا در این بخش در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ رخ داده که سقف ۴۸هزار دستگاه را هم رد کرده است. کمترین تقاضا نیز در این سگمنت مربوط به آگوست سال گذشته بود و تقاضا برای این خودرو به کمتر از ۱۸هزار دستگاه رسیده است. در ژانویه سال جاری میلادی نیز این رقم حدود ۱۸هزار دستگاه بود.

افزایش ۴٫۹ درصدی در بازار اتوبوس‌ها
بازار اتوبوس و سایر خودروهای مسافری سنگین و نیمه‌سنگین در ژانویه سال جاری افزایش ۴٫۹درصدی را نسبت به ماه مشابه سال گذشته مواجه بودند. فرانسه در این بازار با عدد ۲۷٫۳درصد بیشترین تقاضا را به ثبت رسانده است. بعد از آن نیز ایتالیا با افزایش ۱۷درصدی قرار دارد. درحالی‌که تقاضا در اسپانیا  ۳٫۴درصد کاهش و در آلمان ۰٫۵درصد افزایش داشته است. ثبت تقاضا برای اتوبوس‌ها در نخستین ماه سال جاری به ۳۲هزار دستگاه رسید، درحالی‌که کمترین رقم آن در یک سال گذشته در فوریه سال ۲۰۱۹ و حدود ۲۴۰۰دستگاه بوده است. بیشترین ثبت تقاضا برای اتوبوس و خودروهای مسافری اما در یک سال اخیر با عبور از مرز ۴هزار دستگاهی در ماه ژوئن اتفاق افتاده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true