×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۳ بهمن , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Friday, 22 January , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 105 خبر
blank

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی که تمرکز سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی جو بایدن بود، دو روز پس از انتخابات آمریکا، زلزله‌ای جهانی بازار‌های مالی و کالایی را دگرگون کرد. این زمین‌لرزه انتشار خبر واکسن فایزر با ۹۰ درصد اثربخشی بود که بازار‌های جهانی را دچار نوسانات بسیار مهم و گاهاً تاریخی کرد. ابتدا تصور می‌شد که اثر این شوک به مرور خنثی می‌شود و روند بازار‌ها به وضعیت قبلی بازمی‌گردد. اما اکنون ۱۶ روز پس از این دگرگونی و انتشار گزارش‌های متعدد و امیدوار کننده واکسن‌های جدید، پس لرزه‌های واکسن همچنان تداوم دارند.

تصویر زیر با استفاده از نمودار‌های سایت تریدینگ‌ویو، بازدهی برخی از این بازار‌ها در 16 روز پیش تا آخرین قیمت‌ در نیمروز  چهارشنبه نشان می‌دهد.

نمودار بازدهی بازار‌ها

بازنده طلایی بازار‌های جهانی

قیمت طلا که بعد از انتخابات آمریکا در حال صعود بود و چشم‌انداز آن تا پایان سال میلادی (کمی بیشتر از یک ماه دیگر)  در حدود ۲۰۰۰ دلار تصور می‌شد، اکنون در نزدیکی ۱۸۰۰ دلار قرار دارد. قیمت طلا از آن زمان، بیش از ۷ درصد کاهش ارزش داشته است. قیمت لحظه‌ای اونس طلا قبل از خبر موفقیت اولین واکسن، به ۱۹۶۱ دلار افزایش یافته بود اما اکنون بر روی ۱۸۱۰ دلار قرار دارد.

قیمت فلز زرین اما امروز کمی افزایش داشت. هر اونس طلا در ساعت ۳:۱۵ بعد از ظهر با ۲.۵ دلار یا ۰.۱۵ درصد افزایش به قیمت یاد شده ۱۸۱۰ دلار رسیده است.

اتحاد نفت و بورس در صعود

نفت خام اما بیشترین تأثیر را از اخبار واکسن گرفت،  زیرا یکی از دلایل اصلی کاهش ارزش آن، کاهش تقاضا در نتیجه کرونا بوده است. قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس در این ۱۶ روز ۱۹ درصد افزایش داشته است. روز چهارشنبه نیز وضعیت طلای سیاه، سبز بود. نفت خام آمریکا امروز ۱ درصد صعود را تجربه کرد و به ۴۵.۵۰ دلار رسید.

شاخص‌های سهام آمریکا نیز در ۱۶ روز گذشته بسیار سرمست بوده اند. شاخص داو جونز ۶ درصد افزایش ارزش داشته و برای اولین بار در تاریخ خود به بالای ۳۰ هزار واحد رسیده است.

بیت کوین

برنده واقعی بازار‌ها مجازی بود

اما بازار‌ی صعودی هم وجود داشته که در دنیای مجازی خود از تأثیر زلزله واکسن کرونا مصون مانده است.  همان طور که در نمودار بازدهی بازار‌ها مشهود است، رمز ارز «بیت‌کوین» صعودی عجیب را تجربه کرده است. قیمت آن در این دوران  بیش از ۲۶ درصد افزایش داشته است. آغاز این افزایش‌ها البته زمانی شکل گرفت که بیش از یک ماه پیش شرکت پی‌پال،  اعلام کرد که به کاربران اجازه خواهد داد تا با برخی از رمزارز‌ها مانند بیت‌کوین معاملات خود را انجام دهند.

قیمت بیت‌کون امروز هم 2 درصد افزایش داشته و در آخرین لحظه بر روی ۱۹.۲۸ هزار دلار قرار دارد. بالاترین قیمت بیت‌کوین امروز به ۱۹.۳۹ هزار دلار رسید که کمتر از ۳۰۰ دلار با رکورد تاریخی  سال 2017 یعنی ۱۹.۶۶ هزار فاصله دارد. به گفته بسیار از تحلیل‌گران، اکنون، زمان زیادی به شکست رکور قبلی و سقف تاریخی ۲۰ هزار دلار فاصله نداریم. 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.