×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Friday, 10 July , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تحلیل شرکت های سنگ آهنی در سهام عدالت

کگل

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با نماد کگل بزرگترین شرکت فعال در بخش سنگ آهن در کشور میباشد. این شرکت سالیانه ۱۵٫۵ میلیون تن کنسانتره تولید میکند که ۱۲ میلیون آن را به گندله تبدیل کرده و به وفولاد سازان کشور به فروش میرساند و ۲٫۵ میلیون هم کنسانتره به فروش میرساند.

این شرکت حدود ۳۱ درصد از تولید سنگ آهن کشور را عهده دار میباشد. محصولات این شرکت بر اساس ضرایب شمش فولاد خوزستان محاسبه میشود. نرخ کنسانتره ۱۶ درصد و گندله ۲۴ درصد میانگین شمش فولاد خوزستان محاسبه میشود.

سهامداران :

سرمایه شرکت :

blank

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۱۰ میلیارد تومان بوده است و در حال حاضر به  ۷۴۴۰ میلیارد تومان رسیده است. ارزش بازاری شرکت در حال حاضر ۱۰۳ هزار میلیارد تومان است.

از سال ۸۵ که فرایند سهام عدالت آغاز شد سرمایه شرکت از ۴۴ میلیارد تومان  به ۷۴۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

روند ارزش بازاری شرکت از سال ۸۵ تا امروز

blank

ارزش بازاری این شرکت از ابتدای سال ۸۵ تا امروز  ۸۵ برابر شده است.(حدود۸۶۰۰ درصد بازدهی سهم بوده است)

سرمایه گذاری های شرکت

این شرکت زیر مجموعه های بسیار جذابی مانند آهن و فولاد گل گهر، جهان فولاد سیرجان، سرمایه گذاری گل گهر و شرکت معدنی گهر زمین میباشد که سهام ان در بورس معامله میشود. شرکت برنامه عرضه اولیه ۲ شرکت اهن و فولاد گل گهر و جهان فولاد سیرجان را به بورس دارد که در صورت عرضه سود بسیار خوبی را نصیب شرکت میکند.

جهان فولاد سیرجان در حال حاضر به تولید آهن اسفنجی و میلگرد مشغول است و اهن و فولاد گل گهر نیز سالانه ۲ میلیون تن آهن اسفنجی تولید میکند و برنامه تولید شمش فولادی را هم  دارد.

پتانسیل های شرکت

این شرکت به دلیل داشتن معدن سنگ آهن با ذخیره بسیار مناسب، زیر مجموعه های جذاب که دارای طرح توسعه هم میباشند و مهم تر از همه رشد تولید فولاد در کشور که نیاز شدید به سنگ آهن را در کشور نشان میدهد برای سرمایه گذاری بلند مدت جذاب میکند. نکته مهم در مورد شرکت وجود هزینه های عمدتا ریالی که شامل حقوق و دستمزد است ولی درآمدهای شرکت که به نرخ دلار و شمش فولاد خوزستان مربوط است اشاره کرد که باعث حاشیه سود ۵۰ درصدی شرکت در چند سال اخیر شده است.

از پتانسیل های دیگر این شرکت افزایش احتمالی نرخ کنسانتره از ۱۶ درصد به ۲۰ و گندله از ۲۴ درصد به ۲۸ درصد میباشد که سود شرکت را شدت رشد خواهد داد. لازم به ذکر است در حال حاضر نرخ کنسانتره در دنیا بین ۲۵ تا ۳۰ درصد شمش فولاد محاسبه میشود و بستگی به عرضه و تقاضای این محصول دارد و به صورت ثابت نرخ گذاری نمیشود. در حال حاضر نرخ سنگ اهن با عیار ۶۲ درصد حدود ۱۰۰ دلار است.

سود تحلیلی شرکت

در سال ۹۹ با فرض دلار ۱۶ هزار تومان و نرخ شمش ۳۴۰ دلار در محدوده ۱۱۵ تومان و برای سال ۱۴۰۰ با نرخ دلار ۲۰ هزار تومان و نرخ شمش ۳۶۰ دلار ۱۵۰ تومان میباشد.

سهم هر نفر در سهام عدالت

با فرض تخصیص به ۴۹٫۵ میلیون نفر به هر شخص ۱۶۴ سهم خواهد رسید.

blank

با توجه به اینکه مالکیت سهام عدالت در کگل ۸ میلیارد و ۱۱۰ میلیون سهم میباشد و جمعیت ۴۹٫۵ میلیون نفری متقاضیان سهام عدالت به هر نفر ۱۶۴ سهم میرسد که مبلغ حدودی آن ۲۲۴ هزار تومان میشود.

کچاد

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با نماد کچاد دومین شرکت فعال در بخش سنگ آهن در کشور میباشد. این شرکت سالیانه ۹٫۵ میلیون تن کنسانتره تولید میکند که ۴ میلیون آن را به گندله تبدیل کرده و به فولاد سازان کشور به فروش میرساند و ۵٫۵ میلیون هم کنسانتره به فروش میرساند.

البته چادرملو سالانه یک میلیون تن شمش فولاد هم تولید میکند و تنها شرکتی است که زنجیره تولید فولاد را از ابتدا دارد.

این شرکت حدود ۲۲درصد از تولید سنگ آهن کشور را عهده دار میباشد. محصولات این شرکت بر اساس ضرایب شمش فولاد خوزستان محاسبه میشود. نرخ کنسانتره ۱۶ درصد و گندله ۲۴ درصد میانگین شمش فولاد خوزستان محاسبه میشود. نرخ شمش فولاد هم بر اساس نرخ های جهانی محاسبه میشود.

سهامداران :

blank

سرمایه شرکت :

blank

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۱۰ میلیارد تومان بوده است و در حال حاضر به  ۵۵۵۰ میلیارد تومان رسیده است. ارزش بازاری شرکت در حال حاضر ۸۱ هزار میلیارد تومان است.

از سال ۸۵ که فرایند سهام عدالت آغاز شد سرمایه شرکت از ۲۰ میلیارد تومان  به ۵۵۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

با سرمایه فعلی تعداد سهم متعلق به سهام عدالت حدود ۱۱ میلیارد و ۴۹۰ میلیون سهم میباشد.

روند ارزش بازاری شرکت از سال ۸۵ تا امروز

blank

قیمت سهم  این شرکت از ابتدای سال ۸۵ تا امروز  ۶۷ برابر شده است.(حدود۶۸۰۰ درصد بازدهی کل سهم بوده است)

سرمایه گذاری های شرکت

این شرکت مالک زیر مجموعه های بسیار جذابی مانند آهن و فولاد ارفع(۴۳درصد)، فولاد سرمدابرکوه، تامین سرمایه امید و… میباشد.

اهن و فولاد ارفع سالیانه ۸۰۰ هزار تن شمش فولادی تولید میکند و فولادسرمد ابرکوه ظرفیت تولید ۴۵۰ هزار تن میلگرد را دارد.

نقاط قوت و ضعف شرکت

نکته مثبت در مورد شرکت وجود هزینه های عمدتا ریالی که شامل حقوق و دستمزد است ولی درآمدهای شرکت که به نرخ دلار و شمش فولاد خوزستان مربوط است اشاره کرد که باعث حاشیه سود ۵۰ درصدی شرکت در چند سال اخیر شده است.

ولی یک نکته منفی در مورد شرکت به پایان رسیدن معدن فعلی میباشد که احتمالا تا ۳ سال آینده ذخیره مناسب داشته باشد. و معدن جدید هم نیاز به باطله برداری زیادی داشته باشد که بهای تمام شده را بالا میبرد.

از پتانسیل های دیگر این شرکت افزایش احتمالی نرخ کنسانتره از ۱۶ درصد به ۲۰ و گندله از ۲۴ درصد به ۲۸ درصد میباشد که سود شرکت را شدت رشد خواهد داد. لازم به ذکر است در حال حاضر نرخ کنسانتره در دنیا بین ۲۵ تا ۳۰ درصد شمش فولاد محاسبه میشود و بستگی به عرضه و تقاضای این محصول دارد و به صورت ثابت نرخ گذاری نمیشود. در حال حاضر نرخ سنگ اهن با عیار ۶۲ درصد حدود ۱۰۰ دلار است.

سود تحلیلی شرکت

در سال ۹۹ با فرض دلار ۱۶ هزار تومان و نرخ شمش ۳۴۰ دلار در محدوده ۱۵۰ تومان و برای سال ۱۴۰۰ با نرخ دلار ۲۰ هزار تومان و نرخ شمش ۳۶۰ دلار ۲۱۰ تومان میباشد.

سهم هر نفر در سهام عدالت

با توجه به اینکه مالکیت سهام عدالت در کچاد ۱۱ میلیارد و ۴۹۰ میلیون سهم میباشد و جمعیت ۴۹٫۵ میلیون نفری متقاضیان سهام عدالت به هر نفر ۲۳۲ سهم میرسد که مبلغ حدودی آن ۳۳۶ هزار تومان میشود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.