×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Friday, 10 July , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تحلیل شرکت های سیمانی در سهام عدالت

سیمان داراب با نماد ساراب :

شرکت سیمان داراب در ۲۲ دی ماه سال ۱۳۶۶ تاسیس شده و حدود ۱۷ سال بعد ( در سال ۱۳۸۳ ) در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. ظرفیت تولید شرکت در ابتدا ۹۰۰ هزار تن کلینکر بوده که بعدا با اندکی افزایش به یک میلیون و پنجاه هزار تن رسید.

بنا به آمار در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ میزان سیمان تولید شده در کشور به ترتیب ۷.۵۴ و ۵۲ میلیون تن بوده است که سهم شرکت از این میزان به ترتیب ۸۶۰ هزار تن ( معادل ۵۷.۱ درصد ) و ۷۹۰ هزار تن ( معادل ۵۲.۱ درصد ) بوده است.

ترکیب سهامداران شرکت :

تعداد سهام در مالیکیت سهام عدالت ۳۶۳ میلیون سهم می باشد. با فرض جمعیت ۵.۴۹ میلیون نفری سهامدار عدالت به هر نفر حدود ۷ سهم تعلق میگیرد که با توجه به قیمت هر سهم در روز جاری ( ۱۶۱۱۰ ریال ) دارای ارزش ریالی ۱۱۲۷۷۰ ریال می باشد.

سرمایه شرکت :

سرمایه شرکت مبلغ ۹۰۰ میلیارد ریال منقسم به ۹۰۰ میلیون سهم ۱۰۰۰ ریالی می باشد که در تاریخ ۱۲/۱۰/۱۳۹۴ به ثبت رسیده است. تغییرات سرمایه اس شرکت در سه دوره اخیر به شرح زیر بوده است: ( کلیه اعداد به میلیون ریال می باشند. )

blank

ارزش بازار :

blank

از سال ۱۳۸۵ که فرآیند توزیع سهام عدالت آغاز شده است سرمایه شرکت از ۲۵۰ میلیارد ریال به ۹۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است. در حال حاضر ارزش بازار شرکت ۱۴۸۷ میلیارد تومان می باشد.

پتانسیل های شرکت :

سال مالی شرکت منطبق به سال شمسی می باشد. شرکت در زمستان سال قبل عملکرد مطلوبی به خصوص در بخش صادراتی داشت. در سال قبل شرکت ۳۰۰ هزار تنکلینکر صادر کرد که با توجه به ظرفیت حدود یک میلیون تنی شرکت در نوع خود بی نظیر بوده است. شرکت سفارشات خوبی از امارات برای کلینکر و برخی کشورهای آفریقایی برای سیمان دارد. شرکت سال قبل سیمانی صادر نکرده بود اما امسال انتظار میرود حدود ۷۰ هزار تن هم سیمان علاوه بر۳۰۰ هزار تن کلینکر، صادرنماید. در مجموع به نظر میرسد در سال جاری شرکت حدود ۱۳۰۰ ریال سود بسازد که نسبت به سود حدود ۷۰۰ ریالی سال قبل از رشد خوبی برخوردار خواهد بود. سود سال آینده نیز در محدوده ۱۶۵۰ ریال قرار دارد. البته این مفروضات سودآوری با فرض کمینه میزان نرخ دلاری کلینکر و سیمان ( بازه منطقی صادراتی کلینکر ایران حدود ۱۵ تا ۱۸ و برای سیمان حدود ۲۵ تا ۲۸ دلار می باشد. ) به ترتیب ۱۵ و ۲۵ دلار می باشد.

برآورد بازه منطقی برای قیمت سهم :

قیمت سهم طی دو سه ماه اخیر رشد حدود ۱۰۰% کرده است. شرکت در نظر دارد از محل انباشته سرمایه خود را از ۹۰ به ۱۲۶ میلیارد تومان افزایش دهد. براساس آخرین صورت مالی حسابرسی شده شرکت میزان سود انباشته حدود ۷۰ میلیارد تومان می باشد. به نظر می رسددر صورت تداوم روند اصلاحی قیمت سهم تا محدوده ۱۳۰۰ تومان با فرض سرمایه فعلی اصلاح کند. در نقطه مقابل قیمت سهم میتواند تا نزدیکی ۲۰۰۰ تومان در صورت برگشت بازار و جذاب شدن نسبی معاملات رشد کند. سود هر سهم در سال جاری مالی ۱۳۰۰ ریال و در سال آینده ۱۶۵۰ ریال می باشد.

سیمان دشتستان با نماد سدشت :

صنایع سیمان دشتستان با نماد سدشت در اوایل سال ۱۳۷۱ در اداره ثبت مالکیت شرکتها به ثبت رسید. در اوایل سال ۱۳۸۶ در تابلوی فرعی بورس اوراق بهادار درج نماد شد. سال مالی شرکت منتهی به شهریور ماه می باشد.

 ظرفیت عملی تولید سیمان شرکت سالانه حدود یک میلیون تن سیمان می باشد. البته با توجه به وضعیت ماشین آلات شرکت و تحریم مربوط به خرید قطعات اصلی ماشین آلات، ظریت عملی براساس متوسط تولید ۵ سال اخیر شرکت برای سیمان و کلینکر به ترتیب به ۸۵۰ و ۹۲۰ هزار تن تقلیل یافته است..

ترکیب سهامداران شرکت :

blank

سرمایه شرکت :

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۳۰۰۰ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ ۱۱۸۰۰۰۰ میلیون ریال رسیده است. آخرین بار با افزایش سرمایه ۱۸% از محل آورده نقدی و مطالبات سرمایه شرکت از ۱۰۰ به ۱۱۸ میلیارد تومان رسید.

blank

ارزش بازار :

blank

از سال ۱۳۸۵ که فرآیند توزیع سهام عدالت آغاز شده است سرمایه شرکت از ۳۰ میلیارد تومان به ۱۱۸میلیاردتومان  رسیده است. ارزش بازار شرکت ۴۱۶۵ میلیارد تومان می باشد. در تاریخ عرضه که در تیر ماه سال ۱۳۸۶ بوده است ارزش بازار شرکت تنها ۷۸ میلیارد تومان بوده است و  در ۱۳ سال اخیر ارزش بازار شرکت ۵۲۰% رشد کرده است.

پتانسیل های شرکت :
شرکت سیمان مند دشتی زیر مجموعه اصلی شرکت می باشد. حدود ۵۸% سهام این شرکت در تملک سیمان دشتستان می باشد. در سال مالی قبل شرکت حدود ۷ میلیارد تومان سود از محل شرکت فوق الذکر دریافت کرده است. انتظار می رود شرکت فوق الذکر در سال جاری مالی اش ( منتهی به تیر ماه ) حدود ۵۰ میلیارد تومان سود خالص کسب کند. با این اوصاف می توان انتظار داشت سود سرمایه گذاری سیمان دشتستان از این محل امسال به دو برابر رقم سال مالی قبل افزایش پیدا کند.

سال مالی شرکت منتهی به ۳۱/۰۶/۱۳۹۸ می باشد. در سال مالی ۱۳۹۸ شرکت حدود۱۵۰ هزار تن کلینکرصادرکرده بود. تا پایان اردیبهشت ماه شرکت ۱۲۰ هزار تن کلینکرصادر کرده است. برآورد اولیه شرکت در سال مالی ۱۳۹۹ فروش حدود ۲۵۰ هزارتن کلینکر بوده است. کلینکر فروشی در اردیبهشت ماه با فرض دلار ۱۴۵۰۰ تومان نیمایی به طورمتوسط حدود ۲۰ دلار در هر تن بوده است. با فرض دلار نیمایی ۱۳۰۰۰ تومانی در فروردین نرخ صادرات کلینکر شرکت ۱۶ دلار بوده است. با توجه به محدوده ۱۵ تا ۱۸ دلاری کلینکرصادراتی ایران عملکرد شرکت قابل تقدیر بوده است.

سود تحلیلی سهم :

سود هر سهم در سال جاری مالی حدود ۴۵۰ ریال خواهد بود. در سال مالی آینده ( منتهی به شهریور سال ۱۴۰۰ ) سود هر سهم در محدوده ۶۸۰ ریال قرار خواهد گرفت.

سهم هر نفر در سهام عدالت :

blank

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.