×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۴ اسفند , ۱۳۹۸  .::.   برابر با : Sunday, 23 February , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
چه خبر از پول‌هایی که از شرکت‌های بیمه گرفتید

پول و تجارت ، تا اینجای کار موضوع بسیار مبارک و عالی به نظر می رسد چرا این طور به نظر می رسد که قرار است این واریزی‌ها به خرج موضوعات عامل المنفعه  در کشور برسد اما وقتی در خصوص  نتیجه این واریز ها سوال می شود جوابی گنگ و مبهم وجود داشته و مشخص نیست که وزارت بهداشت ، نیروی انتظامی،  اورژانس ، سامان پزشکی قانونی و جمعیت حلال احمراین مبالغ را کجا هزینه می کنند و تا کنون گزارشی در این خصوص منتشر نشده است.

بنابه این گزارش و بر اساس بخش پنجم قانون بیمه شخص ثالث حقوق و تکالیف سایر نهادها و دستگاههای مرتبط مانند نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (مراکز فوریت های پزشکی (اورژانس) و بیمارستان ها)، سازمان پزشکی قانونی و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را تبیین می کند این بخش هجده ماده یعنی از ماده ۴۱ تا ۴۸ این قانون را به خود اختصاص می دهد، اما نتیجه عملکرد آن مشخص نیست این در حالی است که هر شهورندی برای هر بیمه شخص ثالث ، مبلغی هم به وزارت بهداشت و نیروی انتظامی واریز می کند  . حال انکه شرکت های بیمه معتقدند که این هزینه را از مشتریان دریافت نمی کنند و از حساب خود واریز می کنند اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که این هزینه قبلا از مشتریان دریافت شده است.

با این وجود شرکت‌های بیمه باید ۸ درصد از حق بیمه‌های شخص ثالث را به عنوان سهم صندوق تامین خسارت بدنی بپردازند. همچنین شرکت‌های بیمه باید هر سال ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث را تحت عنوان عوارض به نیروی انتظامی، وزارت بهداشت و جدیداً راهداری و اورژانس برای کاهش حوادث رانندگی بپردازند.

بر اساس این گزارش، برای سال ۹۵ ، معاون نظارتی بیمه مرکزی گفته بود: «سال ۹۵ شرکت‌های بیمه ۱۰۵۰ میلیارد تومان تحت عنوان عوارض و برای کاهش حوادث رانندگی به نیروی انتظامی و وزارت بهداشت پرداختند و این در حالی بود که کل سود صنعت بیمه از ۷۵۰ میلیارد تومان فرارتر نرفت.»  به عقیده بسیاری،  اعداد و ارقامی که نشان می‌دهد عوارض پرداختی از سوی صنعت بیمه به امثال ناجا و وزارت بهداشت، ۱.۵ برابر سود بیمه‌گران بوده است.

علاوه بر این در سال ۹۶  صنعت بیمه پارسال بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بابت کمک به مصدومان حوادث رانندگی به وزارت بهداشت پرداخت  شده و این رقم برای سال ۹۷ به  به حدود ۱۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

در بودجه سال ۹۸ قانون تصریح کرده است که باید شرکت های بیمه مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان به حساب این مبادی واریز کنند، در حالی تا الان  یعنی برای ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۸ ، رقم  واریزی تنها ۲۲ شرکت به رقم نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده و هنوز شرکت های بزرگی مانند ایران رقم واریزی‌اش مشخص نیست، اما  تبصره ۱۰ قوانین بودجه به صنعت بیمه است که براساس آن سالیانه مبلغی از محل بیمه نامه های شخص ثالث برای کاهش تلفات جاده ای به اورژانس، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و نیروی انتظامی اختصاص می یابد که رقم پیش بینی شده آن برای بودجه سال آینده ۳۰۰ میلیارد تومان است.

بنابراین باید وزارت بهداشت، نیروی انتظامی ، راهداری، بخش اورژانس  گزارش های خود را  از هزینه کرد این واریزی ها ارائه کنند تا شفافیت لازم در این خصوص اعمال شود.

مبلغ سهمیه شرکت های بیمه به وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و صندوق خسارت بدنی  
ردیف شرح هزینه سهم وزارت بهداشت هزینه سهم نیروی انتظامی هزینه سهم صندوق تامین خسارت های بدنی
۱ بیمه سرمد ۵۴,۵۲۱ ۷,۹۱۲ ۴۲,۷۱۳
۲ بیمه البرز ۵۰۶,۱۰۹ ۷۶,۰۴۶ ۳۸۹,۸۴۰
۳ بیمه رازی ۱۶۵,۳۴۴ ۳۰,۹۵۶ ۱۴۲,۷۷۸
۴ بیمه دانا ۰ ۰ ۷۸۶,۶۷۹
۵ بیمه پارسیان ۶۶۳,۱۸۹ ۱۰۳,۱۵۵ ۵۱۹,۵۰۲
۶ بیمه پاسارگاد ۲۱۴,۰۲۰ ۴۹,۳۴۲ ۲۳۸,۶۴۷
۷ بیمه دی ۶۵,۹۳۶ ۷,۹۷۸ ۶۰,۱۶۴
۸ بیمه کوثر ۴۵۵,۷۴۶ ۶۹,۳۴۲ ۳۷۱,۹۱۸
۹ بیمه نوین ۱۰۶,۶۶۸ ۱۶,۹۶۲ ۸۳,۲۸۱
۱۰ بیمه اتکایی امین ۰ ۰ ۰
۱۱ بیمه ارمان ۹,۴۰۸ ۱۲۲,۲۵۸ ۸۲,۱۰۰
۱۲ بیمه اتکایی ایرانیان ۰ ۰ ۰
۱۳ بیمه سامان ۶۱,۳۱۰ ۱۰,۹۲۹ ۴۵,۱۷۴
۱۴ بیمه تجارت نو ۱۴۳,۴۰۵ ۵,۳۴۵ ۱۰۹,۹۶۸
۱۵ بیمه ما ۱۱۱,۹۳۹ ۱۶,۲۴۲ ۸۷,۱۵۱
۱۶ بیمه ملت ۱۱۵,۵۳۸ ۲۴,۶۶۶ ۱۳۵,۶۹۵
۱۷ بیمه میهن ۴۶,۱۳۰ ۶,۲۷۶ ۳۶,۴۳۷
۱۸ بیمه معلم ۵۲۷,۴۰۵ ۸۹,۷۴۳ ۴۰۷,۴۸۳
۱۹ بیمه کارآفرین ۹۱,۲۳۳ ۱۹,۶۰۱ ۷۰,۲۷۳
۲۰ بیمه زندگی خاورمیانه ۰ ۰ ۰
۲۱ بیمه سینا ۱۵۲,۳۶۵ ۲۴,۳۳۲ ۱۱۹,۹۳۱
۲۲ بیمه آسیا ۱,۴۴۳,۵۳۲ ۲۳۷,۱۳۵ ۱,۰۸۹,۷۴۱
جمع ۴,۹۳۳,۷۹۸ ۹۱۸,۲۲۰ ۴,۸۱۹,۴۷۵

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.