چه خبر از پول‌هایی که از شرکت‌های بیمه گرفتید - پول و تجارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۵ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
چه خبر از پول‌هایی که از شرکت‌های بیمه گرفتید

پول و تجارت ، تا اینجای کار موضوع بسیار مبارک و عالی به نظر می رسد چرا این طور به نظر می رسد که قرار است این واریزی‌ها به خرج موضوعات عامل المنفعه  در کشور برسد اما وقتی در خصوص  نتیجه این واریز ها سوال می شود جوابی گنگ و مبهم وجود داشته و مشخص نیست که وزارت بهداشت ، نیروی انتظامی،  اورژانس ، سامان پزشکی قانونی و جمعیت حلال احمراین مبالغ را کجا هزینه می کنند و تا کنون گزارشی در این خصوص منتشر نشده است.

بنابه این گزارش و بر اساس بخش پنجم قانون بیمه شخص ثالث حقوق و تکالیف سایر نهادها و دستگاههای مرتبط مانند نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (مراکز فوریت های پزشکی (اورژانس) و بیمارستان ها)، سازمان پزشکی قانونی و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را تبیین می کند این بخش هجده ماده یعنی از ماده ۴۱ تا ۴۸ این قانون را به خود اختصاص می دهد، اما نتیجه عملکرد آن مشخص نیست این در حالی است که هر شهورندی برای هر بیمه شخص ثالث ، مبلغی هم به وزارت بهداشت و نیروی انتظامی واریز می کند  . حال انکه شرکت های بیمه معتقدند که این هزینه را از مشتریان دریافت نمی کنند و از حساب خود واریز می کنند اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که این هزینه قبلا از مشتریان دریافت شده است.

با این وجود شرکت‌های بیمه باید ۸ درصد از حق بیمه‌های شخص ثالث را به عنوان سهم صندوق تامین خسارت بدنی بپردازند. همچنین شرکت‌های بیمه باید هر سال ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث را تحت عنوان عوارض به نیروی انتظامی، وزارت بهداشت و جدیداً راهداری و اورژانس برای کاهش حوادث رانندگی بپردازند.

بر اساس این گزارش، برای سال ۹۵ ، معاون نظارتی بیمه مرکزی گفته بود: «سال ۹۵ شرکت‌های بیمه ۱۰۵۰ میلیارد تومان تحت عنوان عوارض و برای کاهش حوادث رانندگی به نیروی انتظامی و وزارت بهداشت پرداختند و این در حالی بود که کل سود صنعت بیمه از ۷۵۰ میلیارد تومان فرارتر نرفت.»  به عقیده بسیاری،  اعداد و ارقامی که نشان می‌دهد عوارض پرداختی از سوی صنعت بیمه به امثال ناجا و وزارت بهداشت، ۱.۵ برابر سود بیمه‌گران بوده است.

علاوه بر این در سال ۹۶  صنعت بیمه پارسال بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بابت کمک به مصدومان حوادث رانندگی به وزارت بهداشت پرداخت  شده و این رقم برای سال ۹۷ به  به حدود ۱۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

در بودجه سال ۹۸ قانون تصریح کرده است که باید شرکت های بیمه مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان به حساب این مبادی واریز کنند، در حالی تا الان  یعنی برای ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۸ ، رقم  واریزی تنها ۲۲ شرکت به رقم نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده و هنوز شرکت های بزرگی مانند ایران رقم واریزی‌اش مشخص نیست، اما  تبصره ۱۰ قوانین بودجه به صنعت بیمه است که براساس آن سالیانه مبلغی از محل بیمه نامه های شخص ثالث برای کاهش تلفات جاده ای به اورژانس، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و نیروی انتظامی اختصاص می یابد که رقم پیش بینی شده آن برای بودجه سال آینده ۳۰۰ میلیارد تومان است.

بنابراین باید وزارت بهداشت، نیروی انتظامی ، راهداری، بخش اورژانس  گزارش های خود را  از هزینه کرد این واریزی ها ارائه کنند تا شفافیت لازم در این خصوص اعمال شود.

مبلغ سهمیه شرکت های بیمه به وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و صندوق خسارت بدنی 
ردیفشرحهزینه سهم وزارت بهداشتهزینه سهم نیروی انتظامیهزینه سهم صندوق تامین خسارت های بدنی
۱بیمه سرمد۵۴,۵۲۱۷,۹۱۲۴۲,۷۱۳
۲بیمه البرز۵۰۶,۱۰۹۷۶,۰۴۶۳۸۹,۸۴۰
۳بیمه رازی۱۶۵,۳۴۴۳۰,۹۵۶۱۴۲,۷۷۸
۴بیمه دانا۰۰۷۸۶,۶۷۹
۵بیمه پارسیان۶۶۳,۱۸۹۱۰۳,۱۵۵۵۱۹,۵۰۲
۶بیمه پاسارگاد۲۱۴,۰۲۰۴۹,۳۴۲۲۳۸,۶۴۷
۷بیمه دی۶۵,۹۳۶۷,۹۷۸۶۰,۱۶۴
۸بیمه کوثر۴۵۵,۷۴۶۶۹,۳۴۲۳۷۱,۹۱۸
۹بیمه نوین۱۰۶,۶۶۸۱۶,۹۶۲۸۳,۲۸۱
۱۰بیمه اتکایی امین۰۰۰
۱۱بیمه ارمان۹,۴۰۸۱۲۲,۲۵۸۸۲,۱۰۰
۱۲بیمه اتکایی ایرانیان۰۰۰
۱۳بیمه سامان۶۱,۳۱۰۱۰,۹۲۹۴۵,۱۷۴
۱۴بیمه تجارت نو۱۴۳,۴۰۵۵,۳۴۵۱۰۹,۹۶۸
۱۵بیمه ما۱۱۱,۹۳۹۱۶,۲۴۲۸۷,۱۵۱
۱۶بیمه ملت۱۱۵,۵۳۸۲۴,۶۶۶۱۳۵,۶۹۵
۱۷بیمه میهن۴۶,۱۳۰۶,۲۷۶۳۶,۴۳۷
۱۸بیمه معلم۵۲۷,۴۰۵۸۹,۷۴۳۴۰۷,۴۸۳
۱۹بیمه کارآفرین۹۱,۲۳۳۱۹,۶۰۱۷۰,۲۷۳
۲۰بیمه زندگی خاورمیانه۰۰۰
۲۱بیمه سینا۱۵۲,۳۶۵۲۴,۳۳۲۱۱۹,۹۳۱
۲۲بیمه آسیا۱,۴۴۳,۵۳۲۲۳۷,۱۳۵۱,۰۸۹,۷۴۱
جمع۴,۹۳۳,۷۹۸۹۱۸,۲۲۰۴,۸۱۹,۴۷۵

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true